امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۷ برابر با 24 ,April , 2018

اخبار مهم روز
  • 14 مرداد, 1394
  • نوشته شده توسط  mehrad

برنامه گذر به IPV6

برنامه گذر به(IPv6) موضوع مهمی است که این روزها در کشورهای مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفته و برای آن برنامه‌ریزی‌های مختلفی صورت گرفته است. در ایران هم عبور از IPV4 به نسخه شش موضوعی است که از سال‌ها قبل طرح و به شکلی نه چندان جدی دنبال شده چرا که بنابر اظهارات صورت گرفته ایجاد شبکه ملی اطلاعات با ملاک IP آدرس نسخه 6 خواهد بود.
آدرس IP یا Internet Protocol Address یا به اصطلاح عمومی IP، شناسه‌ای است که به هر دستگاه متصل به اینترنت یا شبکه‌ای که از پروتکل اینترنت استفاده کند داده می‌شود. این شناسه کاملاً مجزا بوده و پروتکل به وسیله آن می‌فهمد که داده‌ها یا درخواست‌ها به کدام کامپیوتر فرستاده یا از کدام یک دریافت خواهند شد. کاربرد آدرس IP شبیه به آدرس ایمیل است. درصورتی که آدرس ایمیل فردی را در دست نداشته باشیم، نمی‌توانیم به وی ایمیل ارسال کنیم؛ در پروتکل اینترنت نیز چنین است.
نسخه ۶ آی پی (IPv6) آخرین نسخه از پروتکل اینترنت بوده و با نسخه رایج ۴ (IPv4) تفاوت بسیاری دارد؛ در ورژن ۶، طول آدرس‌ها ۱۲۸ بیت بوده و دامنه بسیار گسترده‌ای را پشتیبانی می‌کند؛ بنا بر اظهارات معاون وزیر ارتباطات این گذر در ایران تا سال 1400 صورت خواهد گرفت.

چرا باید به سمت IPV6 برویم؟
در واقع IPv4 یک بستر برای آدرس‌های اینترنتی است که کشورهای جهان از آن استفاده می‌کنند اما کمبود این آدرس باعث مشکلاتی برای شرکتهای دولتی و خصوصی در کشورها شده که برای رفع آن ورژن جدیدی به نام IPV6 در بیشتر کشورهای جهان پیاده‌سازی شده و یا در حال پیاده‌سازی است.

فواید IPv6

  • ویژگی‌های جدید IPv6 فواید زیادی را برای کسب و کارهای مختلف به ارمغان می‌آورد که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
    کاهش هزینه‌های مدیریت شبکه
  • بهینه سازی برای شبکه‌های نسل آینده(NGN)
  • محافظت از دارایی‌های شرکت
  • محافظت از سرمایه‌گذاری: امکان گذر و انتقال آسان و برنامه‌ریزی شده از IPV4 به IPV6
  • گذر به ورژن جدید ظرف شش سال

دانلود کنید.

690 بازدید
رای دادن به این مورد
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
منتشر شده در مقالات آموزشی > مقاله
کد خبر: 310
برچسب زدن

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت