امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۶ برابر با 21 ,February , 2018

اخبار مهم روز
  • 08 مرداد, 1394
  • نوشته شده توسط  mehrad

دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی و نظارت بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی

1-مقدمه
ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی به عنوان یکی از ده پروژه بخش اصلاح نظام توزیع در طرح تحول اقتصادی مصوب سال 1387 از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد و در همین راستا نیز در بند1 – ح اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ساماندهی فعالیت سایت های تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از وظایف مرکز، به تایید شورای نگهبان رسیده است. به علاوه مطابق مصوبه جلسه مورخ 1391/4/12 شورای امنیت کشور، با هدف ساماندهی فعالیت سایت های فروش اینترنتی، مسئولیت اعطای نماد اعتماد به کسب و کارهای اینترنتی به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تفویض گردیده است. هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، اعتمادسازی و رسمیت دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان و جلوگیری از آسیب های احتمالی در ابعاد مختلف اعم از امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.
این سند، دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، نظارت بر فعالیت کسب و کارهای اینترنتی و رسیدگی به شکایات و تخلفات را تشریح می کند.

2-هدف سند
هدف از تدوین این سند تشریح جزییات کلیه فرایندهای مربوط به ارزیابی کسب و کارهای اینترنتی، شاخص های ارزیابی و اعطای نماد اعتماد الکترونیک بر اساس شاخص های مذکور، به علاوه نحوه نظارت بر عملکرد و فعالیت های کسب و کارهای اینترنتی و رسیدگی به تخلفات آنها و نیز شکایت مصرف کنندگان می باشد.

3-تعاریف و واژگان

  • نماد اعتماد: نشانه ای نمادین است که منحصرا توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال صادر می گردد.
  • مرکز: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت که مرجع صدور نماد اعتماد و نیز رییس کمیته نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی می باشد.

دانلود کنید.

736 بازدید
رای دادن به این مورد
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
منتشر شده در آیین نامه ها
کد خبر: 210
برچسب زدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت